Mandala Lynn Hetherington Becker Cok Acaip

Sıkıcı Merdivenleri Muhteşem Bir Sanat Eserine Dönüştürmüş. Mandala Merdivenler!

Columbus, Ohio'da yaşayan Lynn Hetherington Becker isimli bir self-taught artist (kendi kendini yetiştirmiş sanatçı) evindeki sıkıcı merdivenlerden kurtulmak için harika bir fikir üretmiş.

Mandala merdivenler!

Mandala Lynn Hetherington Becker Cok Acaip

Şubat ayında taşındığı evin gri renkli merdivenlerini "Mandala" adı verilen renkli resimlere dönüştürmüş.

Mandala Lynn Hetherington Becker Cok Acaip

Böylece evi, o sıkıcı ruhtan kurtarıp yepyeni bir hayatla doldurmuş.

Mandala Lynn Hetherington Becker Cok Acaip

Peki nedir bu "Mandala"?

Mandala, sanskritçe kökenli bir sözcük olup, Manda (enerji, öz) ve la (kap) anlamını taşıyan kelimelerin birleşmesinden doğar. Birleştirildiğinde "enerjiyi tutan kap" anlamına gelir. Mandala yapmaya başlayan bir insan, yaptığı sırada hissettiği duygularını, dileklerini bu resme aktarır ve mandalanın bu enerjiyi taşıdığına inanılır. (Resimleri büyütmek için tıklayın.) Güzel enerjiler yükleyerek yaptığınız bir mandalayı tılsım gibi üzerinizde taşımayı ya da evinizin bir köşesine asmayı tercih edebilirsiniz. Üzerinizde taşıyacaksanız küçük bir mandala yapmayı unutmayın 🙂 Mandalalar sadece pozitif değil negatif duygularla da yapılabiliyor. İşte o zaman negatif enerji barındıran bu mandalayı yakıp küllerini savurarak sembolik bir şifalanma süreci yaratıldığına inanılıyor. Mandalalar genellikle yuvarlak şekilde olsa da kare şeklinde yapılan formları da bulunmakta. Merkezden başlayarak birbirini tekrar eden farklı semboller yaratıp renklendirerek bir bütünü oluşturan ve bittiğinde bütünü simgeleyen bir desene sahip olurlar. (Resimleri büyütmek için tıklayın.) Kökeninin kırk bin yıl öncesine dayandığı bilinen mandalaların mağara duvarlarındaki çizimlerde de izine rastlanmıştır. Günümüzde ismi pek bilinmese de hayatımızın bir çok yerinde var olup farklı kültür ve dinlerde değişik isimlerle yerini almıştır. Örneğin annelerimizin, anneannelerimizin bir zamanlar tığ ile örerek televizyonların ve sehpaların üzerine koydukları dantel bunun en güzel örneği olmuş, tezhip sanatı, çini, kalem işi gibi sanatlarda da mandalalar sıkça kullanılmıştır. Mandala, ruhsal dinginliği, içsel huzuru ve sükuneti sağlamak açısından büyük öneme sahiptir. Çizim yapmaya başladığınız anda meditasyon yapmaya başladığınızı anlayacak, çizimini ve boyamasını yapmasanız bile herhangi bir mandalaya baktığınızda dahi rahatlatıcı etkisini hissedeceksinizdir. Mandala yapmak isteyenler alttaki iki videoya bakarak bir başlangıç yapabilirler. Zor gözüktüğüne bakmayın. Çizmeye başladığınızda aslında ne kadar kolay, eğlenceli ve dinlendirici olduğunu göreceksiniz. Güzel enerjilerinizle dolu, huzurlu mandalalar! Kaynak: L. Hetherington

Mandala

Agni Parvata
Yazılım uzmanı, reiki master, yoga, meditasyon ve nefes eğitmeni. Sanatın her dalına ilgi duyan, kimisini amatör, kimisini profesyonel olarak hayatına taşımış meraklı ve biraz da maymun iştahlı çok acaip biri!

Yorumlar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

British Wild Life Photography Awards Cok Acaip

Doğanın İnanılmaz Fotoğrafları!

Bu sene İngiliz Vahşi Yaşam Fotoğraf Ödülleri (British Wild Life Photography Awards) göz kamaştırıcı karelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X